Proč tvrdím, že malovaná trička ode mě vydrží i 20 let?

31.03.2016 18:45

Jak to, že si dovolím tvrdit, že malovaná trička ode mě vydrží i dvacet let?

 

Protože mám  pro to důkaz:

Moji první ptáčci - prostě ten motiv mě uchvátil svou romantikou a dokonale učaroval. Tohle tričko jsem malovala ve svých 20 či 21 letech (dnes je mi 46). Podklad je bílý a převládající technika je "lavírka" černou barvou. 

Nosila jsem ho permanentně snad 2-3 roky určitě. Tehdy takové malované věci nebyly nikde k mání, takže jsem se cítila moc dobře, když jsem v něm vyšla ven. Pak se permanence nošení snížila na sem tam a občas a tak je to vlastně do dnešního dne - pořád ho nosím a pořád je celý obraz i tričko :-) 

Při technice lavírování barvy opakovaným praním postupně poněkud blednou, ale do určité fáze středového odstínu oproti původní sytosti barev a potom se blednutí zastaví. 

 

Pak už je to o materiálu trička, jak dlouho vydrží. Volím trička hodně kvalitní. Buď má bavlna vyšší gramáž - čili není to tenký a lehoučký materiál i když zůstává prodyšný a příjemný - to 100%í bavlna je a barvy přijímá velmi dobře.

 

Dále nakupuji nižší gramáž - tenčí materiál se silikonovou úpravou. 

Silikonová úprava je odolnější vůči špinění a protože už je to i syntetika, malbu musím vícekrát fixovat zažehlováním, aby na materiálu skutečně držela.

V konečné fázi všechna trička stejně projdou i prvním praním - je to pro mě jistota, že malba je v pořádku.

 

A druhý příklad:

 

 

Tohle tričko má opačný příběh - to jsem naopak vytáhla k pomalování tričko staré 20 let, které jsem nosila už jenom na doma.

Stále bylo zachovalé a  šlo o pokus po letech se k malování na trička vrátit.

Pomalovala jsem ho tak rok před počátkem rozpadu materiálu - jak vidíte na fotografii. Toto se rok po malování na toto tričko stařečka začalo dít.

Vzhledem k tomu, že jsem použila místy hutnější barvy, máte možnost vidět další reakci na používání a praní - milimetrové prasklinky se v motivu mohou vytvořit. Je to běžná reakce, patrná pouze z blízka. Na pohled z dálky zůstává obraz pořád stejným obrazem a já se často dívám při tvoření na to, jak obraz vypadá na pohled z odstupu. Asi jako obrazy v galeriích - celý efekt uvidíte při pohledu z odstupu - zblízka uvidíte detaily tahů a malby a motiv žádný.

 

Takže malovaná trička ode mě vydrží i 20 let a to je věk úctyhodný.

 

Aktuální nabídku triček k prodeji, ze kterých si můžete vybrat to pravé pro sebe - klikněte sem.